š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now









Calderbank Sky Blue Wool-Blend Area Rug
| About: | Add an elevated touch of texture and warmth to any room. This piece is crafted from Wool using hand tufted construction available in Iris, Medium Purple with bordered pattern, traditional style Made in India. |
|---|---|
| Collection: | Calderbank |
| Colors: | Charcoal, White, Blue, Sky Blue, Dusty Coral |
| Construction: | Hand Tufted |
| Material: | Face: 35% Polyester / Face: 25% Cotton / Face: 40% NZ Wool |
| Pile: | Low Pile |
| Pile Height: | 0.08" |
| Styles: | Traditional |
| Backing: | Canvas |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.59" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |
Select Title
From $27.65
Original: $79.00
-65%Calderbank Sky Blue Wool-Blend Area Rugā
$79.00
$27.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| About: | Add an elevated touch of texture and warmth to any room. This piece is crafted from Wool using hand tufted construction available in Iris, Medium Purple with bordered pattern, traditional style Made in India. |
|---|---|
| Collection: | Calderbank |
| Colors: | Charcoal, White, Blue, Sky Blue, Dusty Coral |
| Construction: | Hand Tufted |
| Material: | Face: 35% Polyester / Face: 25% Cotton / Face: 40% NZ Wool |
| Pile: | Low Pile |
| Pile Height: | 0.08" |
| Styles: | Traditional |
| Backing: | Canvas |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.59" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |
























